مجله آکادمی باغ کتاب

شگفتی های طبیعت: رودخانۀ زیرزمینی پورتو پرنسس

رودخانۀ زیرزمینی پورتو پرنسس در پارک ملی پورتو پرنسس در فیلیپین، قرار دارد. این رودخانه به طول 8.2 کیلومتر در زیر زمین جریان دارد! شگفتی های این رودخانه آنرا به یک جاذبۀ جهانی تبدیل کرده است. این مکان طبیعی زیبا در سال 2012، به عنوان یکی از عجایب هفتگانۀ جدید طبیعی نامگذاری شد. 

گردشگران می توانند از این مکان بازدید کنند اما فقط 4.3 کیلومتر از رودخانه را می توانند به راحتی ببینند، چون بازدید از بقیۀ قسمت های رودخانه دشوارتر است! اگر کسی بخواهد بقیۀ رودخانه، یعنی 3.9 کیلومتر دیگر را ببیند باید اجازۀ مخصوص دریافت کند. رودخانۀ پورتو پرنسس در زیر زمین جریان دارد و از میان ساختارهای سنگی شامل غارها، استالاکتیت ها و استالاگمیت ها به راه خود ادامه می دهد.

حقایقی دربارۀ پورتو پرنسس برای کودکان

  • بازدیدکنندگان می گویند که بعضی از ساختارهای سنگی این رودخانه شبیه بعضی چیزهای خاص هستند. این چیزها شامل: اسب، میوۀ کاکائو، قارچ و چیزهای دیگر است!
  • درست است که پورتو پرنسس در زیر زمین جاری است، اما در واقع بالاتر از سطح دریا قرار دارد!
  • در گذشته فکر می کردند که این رودخانه طولانی ترین رودخانۀ زیرزمینی جهان است تا این که یک رودخانۀ زیرزمینی طولانی تر در مکزیک کشف شد.
  • پارکی که این رودخانه در آن قرار دارد، محل زندگی بیش از 800 گونۀ گیاهی است. در این پارک 300 نوع درخت، 195 گونه پرنده، حدود 30 پستاندار، 19 خزنده و حتی 8 نوع مختلف خفاش که در اطراف غارها پرواز می کنند، وجود دارد (گاهی گردشگران کلاه ایمنی بر سرشان می گذارند تا از خودشان در برابر فضولات خفاش ها که بر سرشان می ریزد محافظت کنند).
  • بدون شک میمون هایی که در پارک هستند حضور بازدیدکنندگان را دوست دارند، مخصوصاً اگر خوراکی داشته باشند! میمون ها برای این معروف هستند که خوراکی ها را از دست مردم می قاپند و علاوه بر این، جاذبۀ بسیار بانمکی هم هستند!
  • گونه های درختی غالب در این پارک، گونه های دوبال میوگان هستند.
  • اگر مایل باشید که از این رودخانۀ زیرزمینی بازدید کنید، فقط باید سفر کوتاهی را با یک فرابر (فری) از سابانگ[1] که شهری در آن نزدیکی است، انجام دهید. حتی می توانید با یک قایق فایبرگلاس مسیر رودخانه را بپیمایید. این قایق به شما امکان می دهد تا تمام چیزهای زیبایی را که رودخانه برای ارائه کردن دارد، ببینید.
  • گردشگران از کلاه ایمنی فقط برای محافظت خودشان در برابر خفاش ها استفاده نمی کنند، بلکه برای محافظت از استالاکتیت هایی که شل شده اند و ممکن است  از سقف غارها بیفتند هم از این کلاه استفاده می کنند. استالاکتیت ها را می توان در کف غارها دید.
  • آیا می دانستید واقعیت این است که زمین شناسان و طرفداران محیط زیست کشف کرده اند که این رودخانه یک طبقۀ دیگر هم دارد؟ آنها این موضوع را در سال 2010 کشف کردند و همین کشف، آنها را به این فکر انداخته که ممکن است در درون غاری که رودخانۀ زیرزمینی پورتو پرنسس را در خود جا داده، آبشار هم وجود داشته باشد!
  • بنیگنو آکینو[2]، رییس جمهور{سابق فیلیپین} 11 نوامبر را به عنوان روز رودخانۀ زیرزمینی پورتو پرنسس اعلام کرده است.

سؤال و جواب

سؤال: رودخانۀ پورتو پرنسس بالاتر یا پایین تر از سطح دریا قرار دارد؟

جواب: بالاتر از سطح دریا

سؤال: طول این رودخانه چقدر است؟

جواب: 8.2 کیلومتر

سؤال: گردشگران به چه دلیلی در غار کلاه ایمنی بر سر می گذارند؟

جواب: کلاه ایمنی به محافظت آنها در برابر خفاش ها و همچنین استالاکتیت هایی که شل شده اند، کمک می کند.

سؤال: پژوهشگران در چه سالی سطح دوم رودخانه را کشف کردند؟

جواب: 2010

سؤال: آیا رودخانۀ پورتو پرنسس یکی از عجایب هفتگانۀ جدید طبیعی است؟

جواب: بله

منبع: scienceforkidsclub (2020)

ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب

 

[1] Sabang

[2] Benigno Aquino III


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.