مجله آکادمی باغ کتاب

شگفتی های ساخت بشر: اهرام مصر

اهرام مصر باستان یکی از بزگترین اسرار دنیای باستان هستند. این سازه ها در مقایسه با زمانی که در آن ساخته شده اند، بسیار شگفت انگیزند! اهرام مصر به عنوان محل دفن فراعنه ساخته می شدند. طبق بخشی از باورهای مذهبی مصریان، این بناها آخرین قرارگاه فراعنه پیش از رفتن به زندگی پس از مرگ بودند. اهرام مصر، افراد و اشیائی را هم در خود جای می دادند تا برای داشتن یک زندگی پس از مرگ موفق به فراعنه کمک کنند!

فراعنه

فراعنۀ مصر ساخت اهرام مخصوص به خودشان را همان زمانی که به فرمانروایی می رسیدند، شروع می کردند؛ دلیلش این بود که ساختن این سازه های بسیار بزرگ زمان زیادی طول می کشید.

بیشتر اهرام در قسمت غربی رود معروف نیل (در درۀ پادشاهان) قرار دارند، چون این رودخانه به حمل و جابجایی مصالح ساختمانی کمک می کرد.

حدود 138 هرم در مصر وجود دارد و کسی چه می داند که آیا باستان شناسان در آینده اهرام بیشتری را کشف خواهند کرد یا خیر؟

حقایقی دربارۀ اهرام برای کودکان

 • دانشمندان تصور می کنند که کارگران بلوک های سنگی بزرگ را می بریدند و آنها را در امتداد رود نیل حمل می کردند و سپس به وسیلۀ سطوح شیب دار آنها را به بالای اهرام می بردند.
 • بزرگترین هرم در میان اهرام مصر، هرمی است که برای فرعونی به نام خوفو[1] ساخته شده بود. مردم به این سازه، هرم بزرگ جیزه[2] هم می گویند. زمانی ارتفاع آن 146 متر بود! پیش از آنکه برج ایفل ساخته شود، این هرم به مدت 3800 سال بلندترین سازۀ ساخت بشر بود.
 • تخمین زده می شود که 23 سال طول کشید تا بنای هرم بزرگ جیزه ساخته شود!
 • پس از آنکه کل هر هرم ساخته می شد، آنرا با سنگ آهک سفید می پوشاندند و در آخر کلاهکی از جنس طلا در بالاترین قسمت آن می گذاشتند. نور خورشید موجب می شد تا این بناها نورانی بنظر برسند و درخشش روشنی داشته باشند!
 • موقعیت اهرام در بیابان خشک، برای نگهداری از اجساد وسایل فراعنه مفید بود.
 •  در داخل اهرام اتاق هایی نزدیک اتاق مخصوص فراعنه، برای اعضاء خانواده و خدمتکاران ساخته می شد تا این افراد در زندگی پس از مرگ به آنها کمک کنند.
 • علاوه بر این، اتاق های دفن بدلی و غیراصلی و راهروهایی هم وجود داشتند که موجب فریب افرادی می شدند که سعی می کردند از اهرام دزدی کنند. البته، با وجود گنیجه های بسیار ارزشمندی که در داخل اهرام بود، اغلب مورد سرقت قرار می گرفتند!
 • اولین هرم مصری، هرم پلکانی جوزر[3] بود که 2640 سال پیش از میلاد مسیح در سقاره[4] ساخته شد. آخرین هرمی که ساخته شد، هرم آهمُسه[5] بود.
 • آیا می دانستید که اگر قرار بود که در دورۀ ما، هرم بزرگ جیزه دوباره ساخته شود، هزینۀ ساخت آن 5 میلیارد دلار می شد؟ ژان پیر هودین[6]، معمار فرانسوی، حدس می زند که در این صورت برای ساخت آن 5 سال زمان و یک گروه کارگری 2000 نفره همراه با بولدوزر، جرثقیل و حتی هلیکوپتر لازم خواهد بود!
 • مقبرۀ پادشاه توتنخامن[7] (توتانخامون) در سال 1933 توسط هوارد کارتر[8] دوباره مورد اکتشاف قرار گرفت و این در حالی بود که ماسک مخصوص تدفین این فرعون که از طلای جامد ساخته شده بود، هنوز در داخل مقبره قرار داشت! این یک کشف حیرت انگیز بود، چون این مقبره دو بار پیش از این کشف غارت شده بود.
 • اهرام مصر به عنوان یکی از عجایب هفتگانۀ جهان هم شناخته می شوند. 

سؤال و جواب

سؤال: اهرام مصر باستان برای چه ساخته شدند؟

جواب: به عنوان محل دفن فراعنه

سؤال: اولین هرمی که ساخته شد، کدام هرم بود؟

جواب: هرم پلکانی جوزر

سؤال: چرا اهرام مصر دارای راهروها و اتاق های تدفین غیراصلی بودند؟

جواب: برای فریب افرادی که سعی می کردند به اهرام دستبرد بزنند.

سؤال: ارتفاع هرم بزرگ جیزه چقدر بود؟

جواب: 146 متر

سؤال: چرا اهرام در نزدیکی رود نیل ساخته شدند؟

جواب: این کار به حمل و جابجایی مصالح ساختمانی کمک می کرد. 

منبع: scienceforkidsclub (2020)

ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران

 

[1] Khufu

[2] Great Pyramid of Giza

[3] Step Pyramid of Djoser

[4] Saqqara

[5] Ahmose

[6] Jean-Pierre Houdin

[7] King Tutankhamen

[8]Howard Carter


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.