مجله آکادمی باغ کتاب

شگفتی های طبیعت: خلیج هالونگ

خلیج هالونگ[1]، خلیجی است که در شمال ویتنام در استان کوانگ نین[2] قرار دارد. مساحت این خلیج حدود 579 مایل مربع (1499.6 کیلومتر مربع) است که با بیش از 1960 جزیرۀ سنگی مرتفع، پر شده است. بیشتر این جزایر از سنگ آهک تشکیل شده اند و گیاهان گرمسیری روی این سنگ ها را پوشانده اند. علاوه بر این، بسیاری از این جزایر دارای ساحل و غار هستند. انواع زیادی از جانوران مانند مارمولک، گوزن، شاخ درازان، و میمون در این جزایر پیدا می شوند. 200 گونه ماهی هم در آب های این خلیج زندگی می کنند. خلیج هالونگ به دلیل تنوع گیاهی و زندگی جانوری، زیبایی و تاریخش معروف است.

حقایقی دربارۀ خلیج هالونگ برای کودکان

 • نام خلیج هالونگ به معنای «خلیج اژدهای در حال فرود» است.
 • عمر سنگ های آهکی که در این خلیج وجود دارند حدود 500 میلیون سال است. باستان شناسان مدارکی یافته اند که نشان می دهند 18000 سال قبل، انسان هایی در داخل و اطراف خلیج هالونگ زندگی می کردند!
 • خط ساحلی این خلیج 75 مایل (120.70 کیلومتر) است.
 • خلیج هالونگ یکی از مکان های میراث جهانی یونسکو و یکی از عجایب هفتگانۀ جدید طبیعی است.
 • تمام جزایر این خلیج نامگذاری نشده اند، اما آنهایی که نامگذاری شده اند، در بیشتر موارد نامشان به دلیل شکلی که دارند انتخاب شده است. به عنوان مثال، نام یکی از جزایر «جزیرۀ قوری» و نام جزیرۀ دیگر «جزیرۀ چاپستیک» است.
 • در بیشتر موارد ارتفاع این جزایر از وسعت و پهنای آنها بیشتر است؛ در واقع حدود 6 برابر بلندتر هستند. ارتفاع آنها بین 160 تا 330 فوت (48.76 تا 100.58 متر) است. در بسیاری از این جزایر صخره هایی با شیب های بسیار تند وجود دارند.
 • آب آبی این خلیج عمق زیادی ندارد و عمق آن فقط حدود 33 فوت (10.05 متر) است. علاوه بر حدود 1000 گونه حیات وحش دریایی، بیش از 160 نوع مرجان هم در این خلیج وجود دارد.
 • خلیج هالونگ به دلیل تولید بعضی از غذاهای دریایی هم معروف است.
 • خلیج هالونگ بی نهایت زیبا است و بنابراین جای تعجب نیست که به عنوان محل فیلمبرداری چند فیلم معروف مانند «پن[3]» استفاده شده است.
 • تا سال 2014، صدها نفر در روستاهای شناوری که در این خلیج وجود داشتند، زندگی می کردند. این افراد، خانواده های ماهیگیران بودند. در روستاهای شناور، خانه، مغازه، ساختمان اجتماعات و حتی مدرسه هم وجود داشت. در سال 2014، دولت این خانواده ها را به سرزمین اصلی منتقل کرد تا زندگی بهتری داشته باشند، همراه با دسترسی بهتر به مدارس و خدمات بهداشتی درمانی. در حال حاضر، هر چند دیگری کسی بصورت تمام مدت در این روستاها زندگی نمی کند، اما مردم محلی همچنان در این خلیج مشغول بکار هستند. به عنوان مثال، عده ای از افراد به ماهیگیری یا بافت تورهای ماهیگیری ادامه می دهند، در حالیکه عده ای دیگر در بخش گردشگری کار می کنند و بازدیدکنندگان را به تور بندر و چهار روستای شناوری که باقی مانده اند، می برند.
 • به دلیل اینکه هالونگ یک مقصد گردشگری محبوب است، هتل ها و اقامتگاه های زیادی در این خلیج وجود دارد. گردشگران می توانند به سفرهای تفریحی هم بروند که این سفرها می توانند فقط یک روز یا چند شب باشند. در مدت سفرهای تفریحی، گردشگران ممکن است به روستاهای شناور بروند، به اکتشاف غارها بپردازند، در آب های آبی و زیبای خلیج شنا کنند یا حتی توانایی خودشان را در صید ماهی مرکب امتحان کنند.
 • در جزیرۀ کَت با[4] غاری وجود دارد که نام آن غار بیمارستان[5] است. این مکان در زمان جنگ ویتنام به عنوان یک بیمارستان مخفی ضد بمب، و همچنین به عنوان محلی برای ملاقات رهبران ویتنام شمالی، استفاده می شد. این بیمارستان هم از زمین و هم از هوا، کاملاً از دید پنهان بود. در این غار یک استخر و یک سینما هم وجود داشت! این غار تا سال 1975 استفاده می شد. در حال حاضر، گردشگران می توانند از  17 اتاقی که در اینجا وجود دارند بازدید کنند.

سؤال و جواب

سؤال: چه نوع جزایری در خلیج هالونگ وجود دارد؟

جواب: جزایر سنگی و سنگ آهکی مرتفع

سؤال: معنی نام «خلیج هالونگ» چیست؟

معنی: معنی آن «خلیج اژدهای در حال فرود» است.

منبع: scienceforkidsclub (2020)

ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران

 

[1] Halong Bay

[2] Quang Ninh

[3] Pan

[4] Cat Ba

[5] Hospital Cave


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.