مجله آکادمی باغ کتاب

شگفتی های طبیعت: بندر ریو دو ژانیرو

بندر ریو دو ژانیرو[1] یکی از بزرگترین خلیج های کرۀ زمین است و به عنوان یکی از عجایب هفتگانۀ جدید طبیعی جهان رأی آورده است. این بندر به وسیلۀ کوه ها احاطه شده و دارای تعداد زیادی جزیره است. بندر ریو دو ژانیرو در سال 1502 بوسیلۀ دریانوردان پرتغالی کشف شد.

حقایقی دربارۀ بندر ریو دو ژانیرو برای کودکان

  • ریو دو ژانیرو ترجمۀ پرتغالی رودخانۀ ژانویه است. زمانیکه کاشفان پرتغالی به این منطقه رسیدند، به اشتباه تصور کردند که این خلیج دهانۀ یک رودخانۀ بسیار بزرگ است.
  • این بندر به نام خلیج گوآنابارا[2] هم شناخته می شود که در زبان سنتی این منطقه به معنی بازوی دریا است.
  • شهر ریو دو ژانیرو در آمریکای جنوبی که دومین شهر بزرگ برزیل است، در ساحل جنوب غربی و شهر نیتروی[3] در جنوب شرقی این خلیج قرار دارند.
  • این بندر که بصورت طبیعی ساخته شده است، به دلیل زیبایی بسیار زیاد و بویژه ساحل هایش معروف است. این خلیج یک انحنای 20 مایلی (32.18 کیلومتری) درون مرزی و بیش از 130 جزیره دارد.
  • بلندترین کوهی که در اطراف این بندر قرار دارد کوه کورکووادو[4] به ارتفاع 2300 فوت (700 متر) است، اما معروف ترین کوه، کوهی به نام شوگر لوف[5] است که به دلیل شکل غیرعادی آن نامگذاری شده است. بسیاری از جزیره های این خلیج، در واقع قسمت فوقانی تپه های زیر آبی هستند.
  • حداکثر طول این خلیج 19 مایل (31 کیلومتر) و حدکثر وسعت آن 17 مایل (28 کیلومتر) است.
  • پهنای ورودی این خلیج فقط کمتر از یک مایل (1.5 کیلومتر) و در هر طرف دارای یک دژ دفاعی است. یکی از این دژها در قسمت غربی در انتهای کوه شوگر لوف و دیگری در قسمت شرقی در کنار قلۀ پاپاگایو[6] قرار دارد.
  • جزیرۀ ویلگاگنان[7] که در نزدیکی ورودی خلیج قرار دارد بین سال های 1555 و 1560 به وسیلۀ سربازان فرانسوی که سعی داشتند تا یک سکوتگاه فرانسوی در آن ایجاد کنند، اشغال شده بود. در حال حاضر، دانشکدۀ دریایی برزیل در این جزیره قرار دارد.
  • پل ریو-نیتروی که طول آن بیش از 8 مایل (13 کیلومتر) است، از روی این خلیج می گذرد. علاوه بر این، تعداد زیادی مسیر قایقرانی هم از این خلیج عبور می کنند. 
  • بندر ریو دو ژانیرو حیات دریایی بسیار متنوعی دارد اما در سال های اخیر به دلیل آلودگی، شهرنشینی، مدیریت نادرست فاضلاب ها و منابع طبیعی دچار رنج و سختی شده است. سه لکۀ نفتی بزرگ موجود در این خلیج، آسیب های زیست محیطی ادامه دار را شدیدتر هم کرده اند.

سؤال و جواب

سؤال: چرا بندر ریو دو ژانیرو یکی از عجایب طبیعی است؟

جواب: بندر ریو دو ژانریو به این دلیل به عنوان یکی از عجایب طبیعی دسته بندی شده که یک مکان زیبا و منحصر بفرد است. ترکیبی از کوه های بلند، دریا و سواحل شنی، آن را به مکان فوق العاده محبوبی برای بازدید تبدیل کرده است.

از آنجا که این خلیج بسیار بزرگ است، می توان از مکان های مختلف آنرا مشاهده کرد و با توجه به زاویه و محل دید هر بار می تواند مکان متفاوتی به نظر برسد. خلاصه اینکه، زیبایی طبیعی فوق العاده و چشم اندازهای متنوع و همچنین حیات دریایی آن، این مکان را به یکی از عجایب طبیعی تبدیل کرده است.

سؤال: چرا بندر ریو دو ژانیرو با مشکلات زیست محیطی رو به رشد مواجه است؟

جواب: مانند بیشتر شهرهای مدرن، تعداد بسیار زیاد جمعیت و سبک زندگی آنها می تواند موجب مشکلات زیست محیطی شود. اما ریو دو ژانیرو تقریباً در نقطۀ بحرانی قرار دارد، زیرا نیمی از فاضلابی که به داخل این خلیج رها می شود، تصفیه نشده است و واقعیت دیگر این است که فقط یک سوم از افرادی که در مرکز ریو زندگی می کنند به سیستم فاضلاب دسترسی دارند.

بسیاری از رودهایی که به دریای آن می ریزند، از نظر بیولوژیکی به عنوان رود مرده طبقه بندی شده اند. ترکیبی از رشد سریع جمعیت، صنعتی شدن و کمبود بودجه های دولتی هم مشکل را بیشتر کرده اند و هر گونه پیشرفتی به کندی صورت می گیرد.

این خلیج به وسیلۀ لکه های نفتی، آلودگی و زباله ها هم آسیب دیده است، به این دلیل که همۀ این عوامل موجب کاهش بیشتر تنوع حیات دریایی که می توانند در این آب ها وجود داشته باشند، شده اند.

منبع: scienceforkidsclub (2020)

ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران

 

[1] Rio de Janeiro

[2] Guanabara Bay

[3] Niteroi

[4] Corcovado

[5] Sugar Loaf Mountain

[6] Papagaio Peak

[7] Villegagnon Island


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.