مجله آکادمی باغ کتاب

شگفتی های طبیعت: کوه تیبل

شهر کیپ تاون[1] در آفریقای جنوبی منزلگاه جاذبۀ گردشگری معروفی به نام کوه تیبل[2] است. این کوه زیبا به دلیل قلۀ صافی که دارد، نامگذاری شده است. وقتی ابرها قلۀ این کوه را می پوشانند، منظره ای تماشایی به وجود می آید که به آن «رومیزی» می گویند. 

عمر کوه تیبل بیش از 260 میلیون سال است؛ این یعنی قدمت کوه تیبل 6 برابر کوه های هیمالیا و 5 برابر کوه های راکی است! ارتفاع این کوه در بلندترین نقطه 1083 متر است و از دور دست ها قابل دیدن است.

حقایقی دربارۀ کوه تیبل برای کودکان

  • آیا می دانستید که در واقع، کوه تیبل فقط از یک جهت صاف بنظر می رسد؟
  • اولین کابل نقالۀ کوه تیبل در سال 1929 افتتاح شد. کابل نقاله بازسازی شده و هر روز بارها و بارها برای جا دادن و جابجایی صدها گردشگر استفاده می شود.
  • باغ های گیاهشناسی کرستنبوش[3] در قسمت شرقی این کوه قرار دارند. این باغ ها مکانی برای نمایش شگفت انگیز گیاگان نمادین دماغه هستند.
  • کوه تیبل تنها کوهی است که در فهرست عجایب هفتگانۀ طبیعی جهان قرار دارد و با ارتفاع باشکوه 1086 متر در جای خود ایستاده است!
  • کوه تیبل یکی از مکان های میراث جهانی هم هست!
  • فقط انسان ها نیستند که از این کوه بازدید می کنند، بسیاری از گونه های جانوری هم که بومی کوه تیبل هستند به آنجا می روند. یکی از این جانوران قورباغۀ شبح[4] کوه تیبل است. پستاندار دیگری که در این کوه زندگی می کند، خرگوش کوهی صخره[5] است که شبیه یک خوکچۀ هندی بزرگ است.
  • کوه تیبل یک مقصد کوه پیمایی محبوب است. اولین کوه پیمایی مسیر کامل تا قله که تاکنون ثبت شده، در سال 1503 توسط شخصی به نام آنتونیو دو سالدانها[6] انجام شده است. اولین زنی که تا قله کوه پیمایی کرد، آن بارنارد[7] بود که در سال 1790 این کار را انجام داد. در حال حاضر حدود 350 راه کوهستانی وجود دارد که افراد را به قلۀ کوه تیبل می رسانند.
  • نام کوه تیبل در اصل Howrikwaggo بوده که به معنی «کوه در دریا» است.
  • طبق نظر دانشمندان عمر سنگ های این کوه تقریباً 600 میلیون سال است. به سنگ هایی که در قاعدۀ کوه پیدا می شوند شیل[8] می گویند. در ضلع غربی این کوه نیز سنگ هایی به نام کِیپ گرانیت[9] وجود دارند.

سؤال و جواب

سؤال: نام اصلی کوه تیبل چه بوده است؟

جواب: Howrikwaggo

سؤال: عمر سنگ های این کوه چقدر است؟

جواب: 600 میلیون سال

سؤال: اولین زن و مردی که تا قلۀ کوه تیبل، کوه پیمایی کردند چه کسانی بودند؟

جواب: آنتونیو دو سالدانها و آن بارنارد

سؤال: به تشکیل ابر در بالای این کوه چه می گویند؟

جواب: رومیزی

سؤال: کدام گونۀ جانوری، بومی این کوه است؟

جواب: قورباغۀ شبح

منبع: scienceforkidsclub (2020)

ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران

 

[1] Cape Town

[2] Table Mountain

[3] Kirstenbosch

[4] Ghost Frog

[5] dassie

[6] Antonio de Saldanha

[7] Anne Barnard

[8] shale

[9] Cape granite


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.