مجله آکادمی باغ کتاب

شگفتی های ساخت بشر: برج سی ان

شاید به این فکر کنید که چگونه در مورد انتخاب برج ملی یک کشور، تصمیم گیری می شود. ما نمی دانیم. اما این را می دانیم که برج سی ان[1] حتماً خاص بوده است که به عنوان برج ملی کانادا نامگذاری شده است.

حقایقی دربارۀ برج سی ان برای کودکان

 • برج سی ان در شهر تورنتو[2] در کانادا قرار دارد. تورنتو مرکز انتاریو[3]، یکی از استان های کانادا، است. علاوه بر این، تورنتو بزرگترین شهر کانادا از نظر جمعیت است، پس باید مردم زیادی در آنجا زندگی کنند.
 • ما تقریباً مطمئن هستیم که برج سی ان به دلیل ارتفاع غیر قابل باوری که دارد، برج ملی کانادا شده است. ارتفاع باورنکردنی این برج 1.814 فوت (553.3 متر) است!
 • زمانیکه کار ساخت این برج در سال 1976 به پایان رسید، رسماً بلندترین برج جهان و بلندترین سازۀ خودایستا[4] بود. برج کانتون[5] در سال 2007 و سازۀ خودایستای برج خلیفه[6] در سال 2009، به عنوان بلندترین برج های جهان، این برج را پشت سر گذاردند.
 • دلیل اصلی که این برج، برج ملی کانادا نامگذاری شده، این است که در واقع به وسیلۀ راه آهن ملی کانادا ساخته شده است. خوب، حالا منطقی به نظر می رسد!
 • در حال حاضر، هر سال بیش از 2 میلیون گردشگر بین المللی از برج سی ان بازدید می کنند.
 • این برج یکی از عجایب هفتگانۀ دنیای مدرن و عضو فدراسیون جهانی برج های بلند[7] است. این برج همچنان بلندترین سازۀ خودایستا در نیمکرۀ غربی است که تمام آمریکای شمالی و جنوبی، شامل کارائیب، آمریکای مرکزی و گرینلند، را فرا می گیرد.
 • ایدۀ ساخت این برج در سال 1968 شکل گرفت. هدف از آن، ساخت یک برج مخابراتی برای رادیو و تلویزیون بود.
 • بخش زیادی از برج سی ان از بتن ساخته شده است. بتن یکی از مصالح ساختمانی است که از ترکیب سنگ های شکسته و خرد شده، شن و ماسه، سیمان و آب ساخته می شود. یک گروه 1532 نفری تا 22 فوریۀ 1974 مشغول بتن ریزی مداوم در این برج بودند.
 • گروه ساخت و ساز از یک شاغول بسیار بزرگ استفاده کردند تا مطمئن شوند که برج صاف است. شاغول یک ابزار ساختمانی قدیمی است که بیش از 4000 سال قبل به وسیلۀ مصریان اختراع شد. این برج تقریباً بطور کامل صاف است و فقط به اندازۀ 1.1 اینچ انحراف دارد. 
 • برج سی ان حدود 75 بار در سال مورد اصابت صاعقه قرار می گیرد. میله های «صاعقه گیر» مسی که از بالا و کنار برج تا زمین ادامه دارند، به جلوگیری از آسیب ناشی از الکتریسیته کمک می کنند.
 • 6 آسانسور شیشه ای در این برج وجود دارد که بازدیدکنندگان را به سکوی بازدیدی که نزدیک بالاترین قسمت برج قرار دارد، می برند. این سفر با آسانسور فقط 58 ثانیه طول می کشد.
 • رستورانی که در سکوی بازدید برج وجود دارد درواقع، به آرامی به دور یک دایره می چرخد و در نتیجه مشتریان می توانند هنگام غذاخوردن، نمای کاملی از شهر را ببینند. 

سؤال و جواب

سؤال: برج سی ان در کجا قرار دارد؟

جواب: تورنتو، کانادا

سؤال: این برج در چه سالی ساخته شد؟

جواب: 1976

سؤال: این برج از چه ساخته شده است؟

جواب: بتن

سؤال: کدام ابزار قدیمی به اطمینان از صاف بودن این برج کمک کرد؟

جواب: شاغول

سؤال: انحراف از حالت قائم در این برج چه مقدار است؟

جواب: 1.1 اینچ

منبع: scienceforkidsclub (2020)

ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران

 

[1] CN Tower

[2] Toronto

[3] Ontario

[4] free-standing

[5] Canton Tower

[6] Burj Khalifa

[7] World Federation of Great Towers


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.