مجله آکادمی باغ کتاب

شگفتی های طبیعت: آبشارهای ایگواسو

آبشارهای معروف ایگواسو[1] در رودخانۀ ایگواسو، در آمریکای جنوبی و در مرز بین برزیل و آرژانتین قرار دارند. این آبشارها به عنوان بزرگترین شبکۀ آبشاری جهان، یک مقصد گردشگری محبوب و همچنین بخشی از پارک ملی ایگواسو هستند که از سال 1984، یکی از مکان های میراث جهانی یونسکو بوده است.

حقایقی دربارۀ آبشارهای ایگواسو برای کودکان

  • کلمۀ «ایگواسو» در زبان محلی به معنی «آب بزرگ» است.
  • وسعت این آبشارهای نیم دایره که به شکل نعل اسب هستند، 1.7 مایل (2.7 کیلومتر) است و از حدود 275 آبشار مجزا و متفاوت که بستگی به جریان رودخانه دارند، تشکیل شده اند.
  • بلندترین آبشار، ریزشی به ارتفاع بیش از 262 فوت (80 متر) دارد که ارتفاع آبشار ایگواسا را تقریباً دو برابر و پهنای آنرا تقریباً سه برابر آبشارهای نیاگارا کرده است.
  • به طور متوسط، در هر ثانیه 1500 متر مکعب آب از این آبشارها به پایین سرازیر می شود که این مقدار در فصل بارانی می تواند تا 13000 متر مکعب افزایش یابد.
  • آبشارهای ایگواسو در سال 2011 به عنوان یکی از عجایب هفتگانۀ جدید طبیعی انتخاب شدند.
  • بسیاری از آبشارهای مجزایی که مجموعه آبشار ایگواسو را تشکیل می دهند، به وسیلۀ سنگ ها و صخره های برجسته ای که بیرون زده اند، فرو می پاشند و در هم می شکنند. این پدیده مه عظیمی از ذرات آب و رنگین کمان های رنگارنگ را ایجاد می کند. 
  • آلوار نونز کابزا د واکا[2] اولین مکتشف اسپانیایی بود که در سال 1541 این آبشارها را مشاهده کرد.
  • در دهۀ 1930 دو پارک ملی در اطراف این آبشارها ایجاد شدند، یکی در سمت بزریلی و دیگری در سمت آرژانتینی، تا از مناظر تماشایی و منحصربفرد، جانوران و گیاهان این منطقه حفاظت شود. هر دو پارک در دهۀ 1980 به عنوان اماکن میراث جهانی یونسکو برگزیده شدند.
  • نزدیکترین شهرها به این آبشارها، پورتو ایگواسو[3] در آرژانتین و فوز دو ایگواسو[4] در برزیل هستند. بسیاری از گردشگران بازدیدکنندۀ آبشارهای ایگواسو به فرودگاه بین المللی فوز دو ایگواسو می روند.
  • بیشتر این آبشارها در سمت آرژانتینی قرار دارند، اما می شود در سمت برزیلی عکس های بسیار خوبی گرفت و چشم اندازهای بسیار خوبی داشت. در هر دو طرف، مسیرها و سکوهای تماشا و همچنین تورهای پارک های ملی ارائه می شوند.

سؤال و جواب

سؤال: آیا افزایش گردشگری در آبشارهای ایگواسو، موجب بروز مشکلات زیست محیطی می شود؟

جواب: محبوبیت آبشارهای ایگواسو به عنوان یک مقصد گردشگری با وجود تقریباً 900000 بازدیدکننده در سال، در سمت آرژانتینی پارک و تا 12000 بازدیدکننده در روز، در فصل اوج گردشگری در سمت برزیلی، افزایش یافته است. اگر چه این موضوع درآمد بسیار زیادی را برای دولت های هر دو کشور ایجاد می کند (این آبشارها جزءدارایی های این دو کشور هستنند)، اما تعداد زیاد افرادی که از آبشارها بازدید می کنند بر محیط اطراف آنها تأثیرگذار است.

هر دو کشور سعی در تشویق و ترویج گردشگری دارند، البته همزمان به این نکته توجه دارند که هر جا ممکن باشد از محیط زیست طبیعی محافظت کنند و سازگاری هایی را در نوع بازدید افراد بوجود بیاورند. این یک چالش ادامه دار است. به عنوان مثال، ساخت یک راه آهن در نزدیکی آبشارها میزان آلودگی ناشی از وسایل نقلیۀ جاده ای که همراه با گردشگران به این منطقه می آیند را کاهش داده است. علاوه بر این، دسترسی به این منطقه را بیشتر کرده که در نتیجه به معنی تعداد بیشتر گردشگر است.

همزمان با افزایش تعداد گردشگران، سفر با قایق، هلیکوپتر و ترافیک جاده ای در پارک ها و در نتیجه آلودگی ناشی از آنها هم افزایش می یابد. اگرچه آبشارهای ایگواسو یک مقصد اکوتوریسم برجسته و اصلی هستند، اما برای محافظت از این مکان و اطراف آن، کارهای بیشتری باید انجام شود.

سؤال: چرا آبشارهای ایگواسو یک مقصد گردشگری محبوب هستند؟

جواب: محبوبیت آبشارهای ایگواسو به چند دلیل در حال افزایش است. به طور کلی، آمریکای جنوبی پذیرای گردشگران بیشتری است و آبشارهای ایگواسو، به عنوان یکی از عجایب هفتگانۀ جدید جهان، در فهرست مکان های دیدنی افراد زیادی قرار دارند.

محبوبیت اکوتوریسم هم به عنوان دلیلی برای تمایل به برجسته شدن در رسانه های اجتماعی از طریق رفتن به جایی که کمی فراتر از یک چیز عادی در نظر گرفته می شود، در حال افزایش است. مردم به صورت آنلاین می توانند از افراد غریبه و ناشناس در مورد تجربه های سفرشان سؤال کنند و علاوه بر این می توانند پیشنهادهای مختلفی را پیدا و رزرو کنند.

پروازهای ارزانتر و حمل و نقل بهتر موجب شده تا دسترسی به چیزی که زمانی تا حد زیادی غیرقابل دسترس بنظر می رسید، راحت تر و مقرون به صرفه تر باشد. این موارد موجب شده اند تا یکی از تماشایی ترین مناظر طبیعت برای تعداد بیشتری از افراد به یک چیز ممکن برای بازدید تبدیل شود.

منبع: scienceforkidsclub (2020)

ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران

 

[1] Iguazu

[2] Alvar Nuñez Cabeza de Vaca

[3] Puerto Iguazu

[4] Foz do Iguacu


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.