مجله آکادمی باغ کتاب

شگفتی های ساخت بشر: عملیات دلتا

عملیات دلتا[1] زنجیره ای از سدها، موانع طوفان، سدهای سلولی، و خاکریزها است که در کشور هلند قرار دارد. این مجموعه با هدف حفاظت از جنوب غربی این کشور در برابر سیل، ساخته شده است. قسمت زیادی از هلند پایین تر از سطح دریا قرار دارد. در سال 1953، طوفان بزرگی این کشور را مورد هدف قرار داد و سیل عظیمی را به راه انداخت.

سیلاب ها 89 خاکریزی را که از ساحل محافظت می کردند، شکستند. زمین های زیادی به زیر آب رفت، ساختمان ها تخریب شدند و حدود1800 نفر جان خود را از دست دادند. این یک فاجعۀ ملی بود و موجب شد تا دولت به این موضوع پی ببرد که باید برای محافظت کشور در برابر دریا و طغیان آب اقدامی انجام دهد. در نتیجه، درست پنج سال بعد یعنی در سال 1958، اولین قسمت عملیات دلتا کامل شده بود. ساخت کل این مجموعه در سال 1997 به پایان رسید.

حقایقی دربارۀ عملیات دلتا برای کودکان

  • دلتا یک منطقۀ تالابی است و در جایی تشکیل می شود که دهانۀ رود به یک محدودۀ آبی بزرگتر، مثل دریا می ریزد. دلتا به این دلیل تشکیل می شود که در چنین جایی جریان رود آرام تر است و موادی مانند رس، سنگ و شن در آن رسوب می کنند. به این ترتیب یک دلتا تشکیل می شود. عملیات دلتا، از دلتایی که به وسیلۀ رودهای راین[2]، رود موز[3] و رود اسخلده[4] تشکیل شده است، محافظت می کند.
  • به عنوان بخشی از پروژه، دهانۀ رودهای اصلی مسدود شدند و 13 سد و مانعی که ساخته شدند، طول خط ساحلی را حدود 310 مایل (498.89 کیلومتر) کم کردند. این سدها موانعی را ایجاد کرده اند که از جریان آب دریای شمال جلوگیری می کنند.
  • در نتیجۀ عملیات دلتا، بیش از 895 مایل مربع (2318.04 کیلومتر مربع) خشکی ایجاد شده است. این سدها از ورود جریان آب به مناطقی که در گذشته پوشیده از آب بودند، جلوگیری می کنند. سپس، آب باقی مانده به بیرون پمپاژ می شود تا زمین برای استفادۀ کشاورزی یا ساخت و ساز، به اندازۀ کافی خشک شود.
  • هزینۀ کل این پروژه حدود 5 میلیارد یورو بوده است.
  • عملیات دلتا به عنوان یکی از عجایب هفتگانۀ دنیای مدرن نامگذاری شده است.
  • بر روی بعضی از سدها و خاکریزها، جاده هم ساخته شده است که در نتیجه می توانند نقش پل را داشته باشند. این یعنی، در حال حاضر رانندگی بین بعضی از جزایر هلند که در گذشته به میزان زیادی جدا و دورافتاده بودند، آسان تر شده است.
  • عملیات دلتا گردشگران زیادی را جذب می کند. تعداد زیادی از گروه های مدرسه ای، از مکان های مختلف این پروژه بازدید می کنند تا مطالبی را در مورد عملیات دلتا بیاموزند. بازدیدکنندگان حتی می توانند از هواپیما یا هلیکوپتر عملیات دلتا را ببینند تا درک بهتری از چگونگی کار آن داشته باشند.
  • وجود عملیات دلتا به این معنی است که این قسمت از هلند به احتمال بسیار کمی دوباره دچار سیل زدگی شدید خواهد شد. با این حال، به دلیل اینکه سطح آب دریا همچنان در حال بالا آمدن است، عملیات دلتا نیاز به مراقبت و نگهداری دارد و شاید با گذشت زمان گسترده تر شود یا تغییر کند.
  • نام بزرگترین سد در میان این 13 سد، سد اسخلده شرقی[5] است. این سد از 62 در کشویی فلزی تشکیل شده و با طول حدود 5.6 مایل (9.01 کیلومتر) بزرگترین سد جهان در برابر سیل است. اسخلدۀ شرقی یک سد بسته نیست، بلکه یک سد باز است که در زمان طوفان یا زمانی که سطح آب دریا بسیار بالا است می توانند آنرا ببندند. این وضعیت برای صنعت ماهیگیری این منطقه مهم است، زیرا معنی اش این است که محیط زیست آب شور در اسخلدۀ شرقی را از دست نداده است. 62 دریچه در سد خیزاب اسخلدۀ شرقی وجود دارد که آب می تواند از آنها عبور کند.

سؤال و جواب

سؤال: عملیات دلتا از چند سد و مانع تشکیل شده است؟

جواب: 13 سد در عملیات دلتا وجود دارد.

سؤال: چرا عملیات دلتا ساخته شد؟

جواب: عملیات دلتا برای محافظت از جنوب غربی هلند در برابر سیل ساخته شد.

منبع: scienceforkidsclub (2020)

ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران

 

[1] The Delta Works

[2] Rhine

[3] Meuse

[4] Scheldt

[5] Eastern Scheldt Barrier


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.