مجله آکادمی باغ کتاب

فعالیت علمی (18): ساخت مدال های المپیک

وسایل و مواد مورد نیاز:

  • خمیر بازی
  • کاغذ مومی
  • کاتر شیرینی و بیسکویت گرد یا درِ بانکه
  • خلال دندان
  • روبان
  • چاقوی پلاستیکی کوچک
  • روزنامه

مراحل انجام کار:

1. خمیر نرم شده را صاف کنید.

2. از کاتر بیسکویت یا در بانکه استفاده کنید و شکل یک دایره را روی خمیر ایجاد کنید.

3. از چاقوی پلاستیکی استفاده کنید و یک مستطیل که اندازۀ آن برای رد شدن روبان مناسب باشد، از آن ببرید. این مستطیل باید در فاصلۀ یک چهارم اینچی (0.6 سانتیمتری) از لبۀ دایره قرار گرفته باشد.

4. از خلال دندان برای ترسیم و ایجاد یک طرح بر روی خمیر استفاده کنید.

5. بگذارید خمیر خشک بشود.

6.  وقتی خمیر خشک شد از اسپری طلایی متالیک برای رنگ کردن خمیر استفاده کنید. ممکن است دو لایه رنگ لازم باشد. حتماً این قسمت را در فضای بیرون و بر روی یک روزنامه انجام بدهید. علاوه بر این حتماً این کار را با نظارت والدین انجام دهید.

7. اجازه بدهید رنگ خشک شود. در آخر، روبان را از فضای خالی مدال یعنی همان قسمتی که مستطیل را از آن جدا کرده اید، رد کنید. روبان را گره بزنید و مدال را با افتخار از گردنتان آویزان کنید.

چه اتفاقی می افتد؟

بعضی جامدات، مانند خمیر، شکل پذیر و قابل انعطاف هستند و به راحتی خم می شوند. دلیلش این است که آنها دارای آب هستند. اما وقتی آب موجود در آنها به دلیل گرما تبخیر می شود، سفت و سخت می شوند و در این حالت دیگر شکل پذیر نیستند.

آزمایش های بیشتر:

1. سعی کنید از گل رسی که در فضای بیرون و در میان خاک و گل و لای پیدا می کنید، استفاده کنید. آیا این گل هم همان نتیجۀ خمیر بازی را دارد؟ آیا نتیجه اش بهتر است؟ بدتر است؟ یا همان است؟ فکر می کنید دلیلش چیست؟

2. سعی کنید شکل های مختلفی مانند مثلث، مربع، مستطیل و غیره، را ببرید و از خمیر جدا کنید. کدام شکل بهتر خود را نگه می دارد؟ بنظر می رسد که کدام شکل راحت تر بشکند و از هم جدا شود؟ دلیل آن چه می تواند باشد؟

منبع: sciencefun.org (2020)

یک توصیۀ دوستانه: لطفاً این آزمایش را با اجازه و همراه بزرگترها انجام بدهید.

ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.