مجله آکادمی باغ کتاب

شگفتی های طبیعت: جنگل های شمالی بیوم تایگا

حقایقی دربارۀ جنگل های شمالی برای کودکان

  • جنگل شمالی[1] در واقع نام دیگری دارد. نام علمی آن بیوم تایگا[2] است. بیوم یک اجتماع بزرگ از گیاهان و جانوران است که در یک زیستگاه طبیعی بزرگ، مانند یک جنگل یا یک دریاچه زندگی می کنند. تایگا در واقع از یک کلمۀ روسی گرفته شده که طبیعت باتلاقی این جنگل در فصل تابستان را توصیف می کند. ممکن است گاهی شنیده باشید که به جنگل های شمالی، «جنگل برفی» هم می گویند.
  • بیوم تایگا فقط یک بیوم نیست. درواقع، این بیوم بدون درنطر گرفتن اقیانوس ها، بزرگترین بیوم جهان است که آنرا به بزرگترین بیوم خشکی تبدیل کرده است.
  • جنگل های شمالی در کشورهای زیادی از جمله کانادا، آلاسکا، سوئد، فنلاند، نروژ، روسیه و قسمت های شمالی قزاقستان، مغولستان و ژاپن می رویند!
  • جنگل های شمالی در واقع، یک وسعت 29 درصدی از پوشش جنگلی جهان را تشکیل می دهند که مقدار چشمگیری است، اینطور نیست؟ به همین دلیل است که مراقبت از آنها فوق العاده مهم است.
  • فقط جنگل های شمالی کانادا، محل زندگی تا 85 گونۀ مختلف پستاندار، 130 گونه ماهی، حدود 32000 گونه حشره و 300 گونه پرنده است.
  • جنگل های شمالی ممکن است بسیار سرد باشند، بویژه در روسیه. در واقع، پایین ترین دمایی که تاکنون در نیمکرۀ شمالی ثبت شده است، مربوط به جنگل شمالی، شمال روسیه بوده است. در مناطق شمالی، دمای هوا در طول زمستان به راحتی می تواند به میزان -54°C  سرد شود. 
  • در جنگل های شمالی کانادا نسبت به هر منطقۀ دیگری با وسعت و اندازۀ مشابه این منطقه، دریاچه ها و رودخانه های بیشتری وجود دارد.
  • شاید فکر کنید که ببرها هوای گرم را دوست دارند. اما ببر سیبری در واقع در جنگل های شمالی زندگی می کند. گرگ ها، خرس ها و روباه های قطبی هم در این جنگل ها زندگی می کنند.
  • البته باعث تأسف است که فقط 12 درصد از تایگا حفاظت شده است. در حال حاضر، بیش از 30 درصد از آن برای درخت بری (حذف درختان) و کارهای توسعه ای دیگر آماده شده است. این موضوع، حیات وحشی که آنجا را خانۀ خود می دانند مانند خرس های گریزلی (خرس های خاکستری) و وُلوِرین ها (راسوهای بزرگ)، در معرض خطر قرار می دهد.
  • سال گذشته قرارداد میان 20 شرکت چوب و 9 گروه زیست محیطی، طرح هایی را برای محافظت از 170 میلیون جریب از جنگل های شمالی کانادا برنامه ریزی کرد. نام این قرارداد، قرارداد جنگل های شمالی کانادا[3] است.

سؤال و جواب

سؤال: بیوم چیست؟

جواب: اجتماعی از زندگی گیاهی و جانوری در یک زیستگاه طبیعی بزرگ

سؤال: چند گونه پرنده در جنگل های شمالی زندگی می کنند؟

جواب: 300 گونه

سؤال: چه نوع ببری در جنگل شمالی زندگی می کند؟

جواب: ببر سیبری

سؤال: نام قراردادی که هدفش محافظت از 170 میلیون جریب از جنگل های شمالی کانادا است، چیست؟

جواب: قراداد جنگل های شمالی کانادا

سؤال: سه کشوری را که دارای جنگل های شمالی هستند نام ببرید؟

جواب: جواب ها می تواند کانادا، آلاسکا، سوئد، فنلاند، نروژ، روسیه، قزاقستان، مغولستان و ژاپن باشد.

منبع: scienceforkidsclub (2020)

ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران

 

[1] Boreal Forest

[2] Taiga Biome

[3] Canadian Boreal Forest Agreement


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.