مجله آکادمی باغ کتاب

آشنایی با جانوران: طوطی ها

طوطی ها بیش از 350 گونه و شکل ها و اندازه های بسیار متنوعی دارند، اما برای بیشتر مردم، پرهای زیبا و رنگارنگ طوطی ها و این واقعیت که بعضی از آنها توانایی «حرف زدن» دارند، جذاب هستند.

حقایق جالب دربارۀ طوطی ها

 • طوطی ها به خانوادۀ طوطی سانان تعلق دارند که شامل عروس هلندی، پاراکیت ها، طوطی های کاکلی و مکائوها هستند.
 • با وجود اینکه طوطی ها ظاهر و توانایی های مختلفی دارند اما بعضی ویژگی های آنها مشترک است: طوطی ها دارای منقاری خمیده هستند و هر کدام از پاهای آنها چهار انگشت دارد که دو انگشت آنها به سمت عقب و دو انگشت به سمت جلو قرار دارد. به این حالت «زیگوداکتیل[1]» می گویند.
 • به نظر می رسد که بیشترین تنوع طوطی ها در مناطقی مانند آمریکای جنوبی، آمریکای مرکزی و استرالیا زندگی می کنند. بیشتر طوطی هایی که در طبیعت وجود دارند در مناطق گرمتر نیمکرۀ جنوبی زندگی می کنند. البته، تعدادی طوطی هم وجود دارند که دوستدار آب و هوای برفی هستند مانند طوطی منقار پهن، طوطی پیشانی خرمایی و طوطی کیا.
 • گونه ها و تنوع بسیار زیادی که طوطی ها دارند، موجب شده است که اندازه های بسیار متفاوتی داشته باشند. طوطی کاکاپو سنگین وزن ترین طوطی است که وزن آن به 9 پوند (4 کیلوگرم) می رسد در حالیکه طوطی کوتوله صورت گاومیشی[2] (؟) کوچکترین طوطی است که وزن آن حدود 0.4 اونس (10 گرم) و قد آن 3 اینچ (8 سانتیمتر) است.
 • طوطی ها می توانند صحبت های انسان ها را تقلید کنند و اغلب حیوانات خانگی محبوبی هستند.
 • بعضی از طوطی ها که متعلق به قسمت های دیگری از جهان بوده اند، به دلیل طوفان ها یا حوادث طبیعی از محل زندگی خود گریخته اند و در جای دیگری شروع به زاد و ولد کرده و تبدیل به گروه های بزرگی شده اند. پاراکیت مونک یکی از این گونه ها است که به طور طبیعی در مناطق نیمه گرمسیری آمریکای جنوبی پیدا می شود اما در حال حاضر در ایالات متحده در حال تکثیر است.
 • طوطی ها جانوران اجتماعی هستند و در گروه هایی که به آن «دسته» می گویند زندگی می کنند. ممکن است در این دسته ها فقط چند طوطی وجود داشته باشد یا تعداد آنها در یک دسته به بیست تا سی طوطی برسد. طوطی ها بوسیلۀ حرکت پرهای دم و جیغ زدن با هم ارتباط برقرار می کنند. 
 • فقط چند گونه طوطی، مانند کاکاپو وجود دارند که در طول روز می خوابند و هنگام شب شکارچیان شب زی هستند.

 • طوطی ها در لیست «همه چیزخواران» قرار دارند؛ آنها هم گیاه و هم گوشت می خورند، هرچند که بنظر می رسد بیشتر طوطی ها غنچه ها، میوه ها، گل ها، فندقی ها، حشرات و دانه ها را ترجیح می دهند. در این میان از دانه ها بطور خاص خوششان می آید و آرواره های قوی که دارند به آنها اجازه می دهند تا پوسته های بسیار سخت دانه ها را باز کنند.
 • طوطی های کیا منقار بلندتری دارند که از آن برای کندن زمین و پیدا کردن حشرات استفاده می کنند.
 • طوطی های کاکاپو غذاهای گیاهی خود را می جوند و آب آنها را هم می نوشند.

منبع: scienceforkidsclub (2020)

ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران

 

[1] zygodactyl

[2] buff-faced pygmy parrot


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.